НАШІ ПРОЕКТИ
ІІ. Проєкт "Контроль у дії"
Багатоквартирний будинок по вул. Центральна, 336, в смт Бородянка, майже повністю був знищений в результаті російських обстрілів у березні 2022 року.
Для його відбудови Бородянська селищна рада передала права забудовника Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області, яка провела три закупівлі.
Вартість послуг з розробки проекту, яку надавало ТОВ «Урбантекс», складає 4,4% від вартості капремонту. Тому існує ризик завищення вартості послуг, оскільки середня ціна на ПКД складає 1,5-2% від вартості робіт по капремонту.
Капремонт Служба закупила через відкриті торги з особливостями, в яких взяли участь 5 учасників. Однак участь такої кількості учасників не вплинула на економію коштів, оскільки Служба обрала найдорожчу заявку, відхиливши усі дешевші.
На закупівлю капремонту учасники подали дві скарги, одна з них була задоволена Замовником. Держаудитслужба України провела моніторинг і встановила порушення. Замовник його усунув, внесши зміни до тендерної документації.
Через три місяці після укладення договору на капремонт Служба розірвала його в односторонньому порядку, зазначивши, що «підрядник порушив строки виконання робіт і не звертався з проханням про продовження строку». Оплату не проводила.
У січні 2025 року Служба оголосила новий тендер на закупівлю капремонту, новим підрядником визначила ТОВ «Перша дорожньо-будівельна компанія «Центр». Учасник, чию пропозицію замовник відхилив, подав скаргу до Антимонопольного комітету України, який зобов'язав Службу скасувати Рішення про визнання переможцем ТОВ «ПДБК «Центр»». Замовник своє рішення скасував.
Станом на березень 2025 року Служба не оголошувала новий тендер на закупівлю капремонту для будинку по вул. Центральна, 336.
Жодні громадські слухання щодо відновлення будинку не проводились, роботи визначені замовником як невідкладні, при цьому громадськість має доступ до інформації про стан робіт через телеграм-канал «Бородянська територіальна громада»
Детальніше про об'єкт читайте на сайті Big Recovery Portal: https://brp.org.ua/dashboard?object=120

#контроль_відновлення
Бородянка знаходиться від Києва у 60 кілометрах, дорога проходить через Гостомель та Бучу.
При в'їзді в Бородянку усіх зустрічає остов розбитої 9-типоверхівки. Спочатку створюється враження, що Бородянка не так вже і постраждала, якщо порівнювати з Гостомелем. Місцеві поправили, сказавши, що зруйновані росіянами багатоквартирні будинки вже демонтували. Дійсно, у селищі багато майданчиків з будівельним сміттям.
Бородянці кажуть, що міжнародні донори дуже допомагають з відбудовою шкіл та садочків, а от з житлом - набагато складніше. Кабінет міністрів включив Бородянку до експериментального проєкту, відновлювати має Агенція (Служба) відновлення, але процес застопорився через брак коштів. Місцеві мешканці через технічні причини не можуть оформити в селищі допомогу від «ЄВідновлення», тому беруть кошти на купівлю житла в Бучі, Гостомелі, Ірпіні, поближче до Києві, де є робота.
Бюджет селища невеликий, усього 192 мільйони, цих коштів не вистачить на відновлення, тому Бородянська селищна рада своїми рішеннями передала Службі відновлення Київської області права забудовника на 10 років, земельні ділянки під будинками передала на праві суперфіцію. Тому сама рада немає повноважень втручатись в підрядні роботи, хоча мешканці мають багато зауважень до виконавців робіт.
Андрій Висоцький, керуючий справами виконкому Бородянської селищної ради, з яким ми спілкувались, сказав, що підрядник фарбує нижні поверхи відбудованих багатоквартирних будинків у темно-сірий, майже чорний колір. Хоча мав би у бежевий. А все тому, що сірий фарбник дешевше. Мешканці обурюються, проте підрядник ігнорує зауваження, оскільки замовником є Служба відновлення або Департамент регіонального розвитку Київської ОВА.
Є у місцевих зауваження і до пріоритетності робіт. Так, підрядники проводять утеплення неушкоджених будинків у той час, коли є велика кількість невідбудованих. Через те, що житловий фонд селища невідновлений, людям немає, куди повертатись. Відповідно, у закладах освіти бракує дітей, хоча заклади капітально відремонтовані, утеплені, оснащені. Так, у садочку, розрахованому на 120 дітей, до повномасштабного виховувалось 160 діток, зараз рахується 75, а фактично відвідує заклад у середньому 50.
Керуючий справами розповів, що в одному з сіл, яке відноситься до Бородянської громади, коштом угорців відновили школу. Але відкрити її неможливо, оскільки там немає укриття. За зміненими ДБНами усі заклади освіти повинні його мати. Угорці ж кажуть, що «війна скінчиться за 2-3 місяці, немає сенсу вкладати кошти в укриття». Наразі заклад не працює, чекає на кошти для укриття.
Допис підготовлено в рамках проєкту «Контроль у дії», що реалізується в межах проєкту «Контроль витрат на відновлення», який впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal
Фото зроблені власноруч
Для відбудови дитячої бібліотеки за кошти селищного бюджету Макарівська селищна рада провела 6 закупівель, бібліотека ще 5.
Бібліотека без торгів закупила послуги по виготовленню проектно-кошторисної документації та її коригуванню з експертизою, заміну вікон, відновлення стін та санвузла.
Існує ризик завищення вартості послуг на виготовлення проекту, оскільки сума договору на ПКД складає 5,2% від первісної суми договору на капремонт. Від середньоринкових цін ця вартість може бути завищена в 2 рази.
У Завданнях на проєктування бібліотека встановила вимоги до енергоефективності, але відсутня вимога на створення умов для безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю.
Макарівська рада закупила без торгів закупила авторський та технічний нагляд, через процедуру відкритих торгів – капремонт та коригування капремонту.
У договорі на капремонт з ФОП Чава була відсутня підсумкова відомість. Двічі ГО «Наша рада» направляла на Макарівську раду запити, щоб отримати копію відомості. Перевіркою отриманої на запит зведеної відомості ресурсів ми встановили: у відомості відсутні ціни будматеріалів за одиницю. Вручну перераховали суми у відомості, загальна вартість (за мінусом транспортної складової та заготівельно-складських витрат) вийшла 1 815 874,57 грн., що на 437 340,57 грн. більше від суми будматеріалів, зазначених у договорі (загальна вартість будматеріалів за договором становить 1 378 534,00 грн.).
Коригування капремонту вийшло дорожче капремонту на 793 тисячі, а процедура відкритих торгів при закупівлі капремонту та його коригування дозволила зекономити 572 тисячі гривень.
Детальніше читайте в паспорті об'єкту на сайті Big Recovery Portal: https://brp.org.ua/dashboard?object=23297
Допис підготовлено в рамках проєкту «Контроль у дії», що реалізується в межах проєкту «Контроль витрат на відновлення», який впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal
Фото з сайту BRP

#контроль_відновлення
У Маковищанській гімназії Бучанського району навчається 60 учнів, ще 29 – дошкільнята. Школа мала суттєві руйнування від російських обстрілів – 300 м2 даху було зруйновано прямим попаданням снаряду.
Для відновлення Маковищанської гімназії Департамент регіонального розвитку КОВА за кошти державного бюджету без торгів закупив поточний ремонт, відділ освіти Макарівської селищної ради закупив виготовлення проектно-кошторисної документації, ремонт опалювальної системи та капітальний ремонт.
Капремонт буде профінансовано за кредитні кошти Європейського інвестиційного банку та Макарівської селищної громади. ЄІБ сплатить за капремонт 60,7 мільйони, селищна рада відшкодує ПДВ на суму 12,1 мільйони.
Капремонт закупили через відкриті торги з особливостями, участь в яких взяли два учасника. Фінмоніторинг провів перевірку закупівлі і встановив порушення, відділ освіти оскаржив висновок до Київського окружного адміністративного суду, який відкрив провадження.
Важливо!
ТОВ «Укрбудінжинірінг», яке виконує капітальний ремонт гімназії, згадується у кримінальному провадженні за ч. 2 ст. 367 КК України як таке, що отримало кошти за роботи, фактичний обсяг яких значно менший (провадження № 1-кп/761/3133/2023).
ТОВ «Архстройтехнадзор», яке виконувало поточний ремонт гімназії на замовлення департаменту, є фігурантом кримінального провадження за підозрою у зловживанні владою посадових осіб замовника. У розслідуванні Бігус.Інфо згадується про те, що товариство могло «вигадувати собі співробітників, підробляти документи і завищувати ціни».
Детальніше читайте в паспорті об'єкту на сайті Big Recovery Portal: https://brp.org.ua/dashboard?object=421
Допис підготовлено в рамках проєкту «Контроль у дії», що реалізується в межах проєкту «Контроль витрат на відновлення», який впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal
Фото з сайту BRP
Для відбудови багатоквартирного будинку по вул. Велика, 2, в смт Бородянка, два замовники провели 5 закупівель: Бородянська селищна рада за кошти місцевого бюджету без конкурсууклала договір на капремонт покрівлі, Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області за кошти держбюджету закупила ПКД, капремонт, технічний та авторський нагляд.
Бородянська селищна рада своїм рішенням передала на 10 років Службі відновлення права замовника закупівель. Також передала земельні ділянки, на яких знаходяться будівлі, що потребують відновлення, у суперфіцій (користування).
У Завданнях на проєктування Служба передбачила вимоги до енергозбереження та створення умов для безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю.
У торгах на закупівлю капремонту взяли участь 5 учасників, завдяки конкуренції первісна ціна у 27,2 мільйонів зменшилась до 17,9 мільйонів, тобто, на 34%.
Проведений Держаудитслужбою моніторинг закупівлі капремонту порушень не виявив.
Громадські слухання не проводились, тому що роботи пов'язані з усуненням наслідків російських обстрілів.
Компанією «Смарт Універсал Груп», яка виконує капремонт, володіє Тетяна Грищенко, яка також володіє ТОВ «І-Лан» сама, ще цілою низкою фірм разом із Антоном Мирончуком. «Смарт Універсал Груп» має один номер телефону 044 3641307 з ТОВ «Інвестиційна компанія «Атіка» Антона Мирончука. За даними «КиївВлади», Антон Мирончук у 2015 році безуспішно балотувався в Ірпінську міськраду від партії «Нові обличчя». Головою партії є екс-мер Ірпеня Володимир Карплюк,
Детальніше читайте в паспорті об'єкту на сайті Big Recovery Portal: https://brp.org.ua/dashboard?object=127
Допис підготовлено в рамках проєкту «Контроль у дії», що реалізується в межах проєкту «Контроль витрат на відновлення», який впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery PortalФото з сайту BRP
Для відбудови багатоквартирного житлового будинку по вул. Центральна,
№ 334-а, смт Бородянка, селищна
рада передала повноваження замовника закупівель Службі відновлення та розвитку інфраструктури у
Київській області.
Служба закупила:
1. Капітальний ремонт у ТОВ «Будівельна компанія «ЕЛІТ»» за 15,6 мільйонів гривень. Перевіркою закупівельних цін ми встановили можливе завищення закупівельних цін на суму 477 348,43 грн.Підрядник поставив утеплювач з мінеральної вати по ціні 3,7 тисячі гривень за кубічний метр, усі продавці на ринку продають такий утеплювач у квадратних метрах.
Замовник сплатив за 170 кубічних метрів утеплювача 603 тисячі, а якби купував на ринку в квадратних метрах, то заплатив 126 тисяч по ціні 742 гривні за метр квадратний. Замовник міг переплатити 477 тисяч, що складає 500%.
2. Здійснення авторського нагляду за 21 тисячута розробку проектної документації за 434 тисяч гривень у ТОВ «Компанія піонер». У Завданнях на проєктування є вимоги замовника до енергозбереження та створенню умов для безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю.
У публічних закупівлях компанія бере участь з жовтня 2022 року, 12 з 13-ти договорів з Службою відновлення та розвитку на загальну суму 4,6 млн грн.
Через дію воєнного стану замовник не проводив громадські слухання по відбудові будинку,при цьому мешканці мають доступ до інформації про стан робіт через телеграм-канал «Бородянська територіальна громада».
Також у Бородянській територіальній громаді розроблений план відбудови, який оприлюднено на офіційному сайті
Детальніше про відбудову будинку № 334-а читайте на сайті BRP: https://brp.org.ua/dashboard?object=135
Фото з сайту BRP
Допис підготовлено в рамках проєкту «Контроль у дії», що реалізується в межах проєкту «Контроль витрат на відновлення», який впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal
Для відновлення багатоквартирного будинку по вулиці Садовій, 1а, в Макарові Департамент регіонального розвитку Київської ОВА разом з Макарівською селищною радою витратили 70 мільйонів і провели 14 закупівель. Найбільше коштів дала держава – 60 мільйонів.
Селищна рада замовила проєкт і кілька разів – його коригування, також демонтах, авторський і технічний нагляд. Капітальний ремонт, який замовляв департамент, закуповували тричі, кожного разу додаючи нові види робіт.
З 14 закупівель 13 були неконкурентними. Причиною замовники вказали постанову Кабінету міністрів від 28.02.2022 №169.
При перевірці цін на демонтаж, який виконувало товариство «Будівельна компанія «Еліт»», ми встановили можливе завищення цін на 459 тисяч гривень.
Так, найбільше – 99 тисяч гривень – могли переплатити за білило густотерте цинкове, за яке сплатили 101 тисячу (або 6,7 тисяч за кілограм), при ціні на ринку 110,00 гривень за кг. Якби закупили за середньоринковою ціною, то сплатили 1,6 тис грн. Різниця в ціні складає 6172%.
Ще 65 тисяч могли переплатити за болти, сплативши за них 27,7 тисяч, а якби купували в Епіцентрі, то заплатили 518 гривень. Різниця в ціні 12661%.
По найдорожчим роботам – капремонту, який виконує ТОВ «Укрбуд-Проєкт-Реконструкція», на сайті Prozorro відсутній локальний кошторис та підсумкова відомість. Без них перевірити ціни неможливо. На наш запит департамент регрозвитку виставив рахунок на 439 гривень. Це при тому, що на час укладення договору вже діяли зміни «про прозоре будівництво». Згідно цих норм замовник зобов'язаний оприлюднювати у відкритому доступі інформацію про ціни та інформацію про будівельні матеріали.
Важливо!
ТОВ «Укрбуд-Проєкт-Реконструкція», яке виконує капремонт, фігурує в судовій справі про розкрадання бюджетних коштів по відбудові Київщини, «реконструкцію Бородянсього центру соціально-психологічної реабілітації, якою займається «Укрбуд-Проект-Реконструкція», перевіряє Держаудит служба на підставі виявлених компанією ознак порушень закону»
ТОВ «І.Б.К. Девелопмент», яке виконало виготовлення ПКД, є учасником кількох кримінальних розслідувань Компанію «у 2018-му слідчі підозрювали у фіктивному підприємництві й махінаціях з цінними паперами».
А договори між департаментом регіонального розвитку Київської ОДА та ТОВ «СК Магнат», що виконувало поточний ремонт, «стали предметом кримінального розслідування (№42023100000000131) за підозрою у розтраті бюджетних коштів (роботи виконували неякісно та за значно завищеними цінами, а у деяких випадках не проводили взагалі, фірма підозрюється у заволодінні бюджетними коштами, виділених для ліквідації наслідків бойових дій, шляхом внесення недостовірних даних до актів приймання виконаних робіт та будматеріалів, які мешканці пошкодженого житла фактично купували за власний рахунок)».
Детальніше читайте в паспорті об'єкту на сайті Big Recovery Portal: https://brp.org.ua/dashboard?object=936

Для відбудови багатоквартирного житлового будинку по вул. Центральна, № 332, смт Бородянка, селищна рада передала повноваження замовника закупівель Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області.Служба закупила:
1) капітальний ремонт на суму 6,6 млн грн. у ТОВ «Смарт солюшнз груп». Перевіркою закупівельних цін ми встановили можливе завищення закупівельних цін на суму 123 тисячі гривень.
Так, Плити мінераловатні ТЕХНОВЕНТ Н 1200*600*10 закупили по ціні 3006,00 грн. за метр кубічний. На ринку такі плити продають по квадратним метрам. Тому визначити, наскільки було завищено ціни, складно. За 45 метрів кубічних плит (за виключенням транспортних витрат) замовник сплатив 128 тисяч.
Якби закупили за середньоринковоюціною, то сплатили б 5 тисяч грн. Переплата може складати 123 тисячі грн. Різниця в ціні - 2660%.
2) авторський нагляд за 10 тисяч та розробку проектної документації у ТОВ «Танко» на 288 тисяч грн. У проектній документації замовник передбачив вимоги до енергоефективності ті створення умови для безперешкодного доступу.Громадські слухання не проводили, замовник закупив роботи та послуги для відбудови будинку відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 року № 382 «Про реалізацію експериментального проєкту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації».
При цьому мешканці мають доступ до інформації про стан робіт через телеграм-канал «Бородянська територіальна громада».
Також у Бородянській територіальній громаді розроблений план відбудови, який оприлюднено на офіційному сайті
Детальніше про відбудову будинку № 332 по вулиці Центральній в селищі Бородянка, про платежі, закупівлі та підрядників читайте на сайті BRP: https://brp.org.ua/dashboard?object=134,
Фото з сайту BRP
Допис підготовлено в рамках проєкту «Контроль у дії», що реалізується в межах проєкту «Контроль витрат на відновлення», який впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal
Для відновлення багатоквартирного житлового будинку по вул. Димитрія Ростовського, 71, у Макарові, який сильно постраждав від обстрілів навесні 2022 року, з бюджету витратили 5,3 млн грн, з яких найбільша сума припала на місцевий селищний бюджет (3,5 млн грн).
Капремонт закупили напряму у підрядника, без проведення тендеру. Ним стала компанія ТОВ «І. Б. К. Девелопмент», яка підписала договір на суму 3,5 млн грн. Закупівлю проводила місцева селищна рада, і чому не був проведений тендер – не обґрунтувала.
Важливо! Підприємство «І. Б. К. Девелопмент» є учасником кількох кримінальних розслідувань. Зокрема, компанію «у 2018-му слідчі підозрювали у фіктивному підприємництві й махінаціях з цінними паперами».
Ми перевірили підсумкову відомість ресурсів та встановили можливе завищення цін на мінеральні плити. Щоправда, стверджувати це абсолютно точно неможливо, тому що у кошторисі плити зазначені у метрах кубічних, тоді як зазвичай плити продають в квадратних метрах.
Але загалом «І.Б.К. Девелопмент» закупила 40,798 м куб. плит мінеральної вати вартістю 4100,00 грн. за 1 м куб за 167 271,80 грн. Хоча Середньоринкова ціна метру квадратного становить 440,00 грн./м кв. У будь-якому разі, ми не беремося порівнювати квадратні та кубічні метри мінеральних плит.
ТОВ «І. Б. К. Девелопмент» також виконувало на замовлення селищної ради інші роботи на загальну суму 789 тис. грн. У ці роботи входили:
- експертиза (коригування),
- коригування проекту,
- авторський нагляд,
- технагляд (коригування),
- розробка проекту з експертизою і капремонтом (додаткові роботи).
Це при тому, що підрядні роботи та нагляд зазвичай мають виконувати різні компанії.
Утім, наша перевірка Підсумкової відомості ресурсів не встановила завищення закупівельних цін на матеріали для додаткових робіт.
Макарівська рада ще витратила 59 тисяч з селищного бюджету на технагляд, ПКД та експертизу, і 400 тис. грн. на демонтаж, який виконала компанія «Слов'янська промислова група». Перевіркою Підсумкової відомості ресурсів завищення закупівельних цін ми не встановили.
Департамент містобудування та архітектури Київської ОДА за кошти бюджету Київської області замовив у ТОВ «Гречаус» проект за 1,1 млн грн. Хочемо відмітити, що замовник та підрядник дотримались чинного законодавства та передбачили вимоги до енергоефективності будинку та створення умов для безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю. Але при цьому не вказали марки бетону та інших будівельних сумішей, щільності теплоізоляційних матеріалів. Це ускладнює перевірку цін на матеріали.
Департамент регіонального розвитку Київської ОДА за кошти державного бюджету замовив поточний ремонт у ТОВ «Нью Буд» на 660 тисяч. Перевіркою закупівельних цін ми встановили можливе завищення на 369 тис. грн. при закупівлі балконів, які підрядник поставив по ціні 4900,00 грн./м кв. при середньоринковій 1547,00 грн./м кв.
Таким чином, замовник заплатив 530,7 тис. грн. А якби купив за середньоринковою ціною, то сплатив 171,4 тисячі і зекономив майже 360 тисяч. Різниця в ціні 317%.
Детальніше читайте в паспорті об'єкту на сайті Big Recovery Portal: https://brp.org.ua/dashboard?object=179500
Допис підготовлено в рамках проєкту «Контроль у дії», що реалізується в межах проєкту «Контроль витрат на відновлення», який впроваджують ІЕД / IER, Центр економічної стратегії та Технології Прогресу за підтримки European Union in Ukraine. Аналітичні матеріали в рамках проєкту можна знайти на Big Recovery Portal
Фото з сайту та телеграм-каналу Макарівської селищної ради
І. Проєкт "Наш контроль"
Підсумки проєкту "Наш контроль"
Хочемо поділитись з Вами інформацією про реалізацію проєкту «Наш контроль» в межах проєкту «Контроль витрат на відновлення», який протягом липня – жовтня цього втілювала громадська організація «Наша рада».
Ми проналізували закупівлі по 15 об'єктам, що постраждали від російських
обстрілів у Макарівській громаді Київської області.
Це шість закладів освіти (Липівський, Ситняківський, Королівський, Мотижинський, Копилівський та Макарівський №1 ліцеї), лікарня, центр культури та сім багатоквартирних будинків (вул. Садова, 1, Проектна, 4, 10, 14, Ростовського, 64, Чорновола, 25, Довженка, 34).
Замовниками закупівель були департамент регіонального розвитку Київської ОВА, Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області, Макарівська селищна рада та підпорядковані їй структурні підрозділи.
Загальний бюджет витрат на відновлення 15 досліджених об'єктів складає майже 422 мільйони гривень (44 млн з бюджету селища Макарова, 23 млн – Київської області, 173 млн – державного, 182 млн – кредит Європейського інвестиційного банку).
До робіт були залучені 15 ФОПів, які виконали роботи та надали послуги за 23 договорами, та 19 компаній, які реалізували 51 договір.
Найбільше з ФОПів отримали підрядів ФОП Головатюк (реалізував 4 договори) та ФОП Регіда (3 договори).
Серед компаній найбільшу кількість підрядів отримали ТОВ «І.Б.К. Девелопмент» - 14 договорів на загальну суму 5,4 млн грн. та ТОВ «Арх-буд» - 8 договорів на 12,1 млн грн. Цих підрядників обирала як Макарівська селищна рада, так і департамент регіонального розвитку КОВА.
По кожному об'єкту нами створено паспорти, які опубліковано на сайті Big Recovery Portal: https://brp.org.ua/ngo/27
З 74 закупівель лише 8 були проведені у вигляді відкритих торгів, усі інші – без використання електронної системи закупівель Prozorro. Замовники укладали прямі договори з підрядниками.
Перед жодною з 74 закупівель не проводилось громадських слухань, громадськість не залучалась до робочих груп, які визначала пріоритетні об'єкти для відбудови. У частині робіт це обґрунтовано, оскільки потрібно було терміново, в аварійному порядку усувати наслідки російських обстрілів, попереджувати подальше руйнування.
Однак, подальші рішення влади призвели до того, що у Макарові усі 5 закладів загальної середньої освіти зачинені на ремонт, учні 5-11 класів селища змушені вчитись онлайн, а учні 1-4 класів вчяться у змішаному форматі і їздять автобусами до інших селищ громади, де школи працюють очно.
У більшості договорів на капітальний та аварійний ремонт відсутні кошториси та відомості витрат, що унеможливлює моніторинг цін та робіт.
На наші запити на надання електронної версії кошторисів та відомостей департамент регрозвитку КОВА виставив рахунки, найвищий серед яких сума у розмірі 1049,42 грн.
Серед тих кошторисів, які наша команда проаналізувала, можливою найбільшою сумою завищення є ціни на будматеріали за договором №2К-23 від 28.07.2023 (замовник Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області, підрядник ТОВ «І.Б.К. Девелопмент»). При загальній сумі договору в 63 347 517,35 грн. можлива переплата складає 3 144 469,44 грн. ТОВ «І.Б.К. Девелопмент», за даними аналітичної системи Youcontrol, є учасником кількох кримінальних розслідувань. Компанію «у 2018-му слідчі підозрювали у фіктивному підприємництві й махінаціях з цінними паперами».
Другою за величиною сумою є можливе завищення за договором на аварійний
капремонт №176/2912 від 29.12.2022 (замовник Макарівська селищна рада,
підрядник ТОВ «Арх-буд»), сума дорівнює 923 947,93 грн. при загальній сумі
договору 7 219 260,95 грн.
Третьою за розміром є сума можливого завищення у сумі 550 614,80 грн.
за договором №173/2712 від 27.12.2022 на аварійний капремонт на загальну суму
3 216 179,42 грн. (замовник Макарівська селищна рада, підрядник ТОВ
«Арх-буд»).
ТОВ «Інтеграл Буд-Стандарт», яке виконує капітальний ремонт у
багатоквартирному будинку по вул. Садова,1, на загальну суму 70,3 млн грн., за
даними з відкритих реєстрів, має кримінальну та фіктивну репутацію».
ТОВ «Дипроінбуд», яке ремонтує Макарівський ліцей № 1 за 89 млн грн., зареєстроване в 2004 році в Києві, має досвід виконання аналогічних договорів з березня 2024 року. «Наші гроші» згадують підприємство в розслідуванні «ДФС підозрює бенефіціарів Stolitsa Group в ухиленні від сплати податків на 100 мільйонів»
Усі кошториси та відомості є в договорах на відбудову Ситняківського ліцею. За результатом аналізу цін перевищення вартості закупівельних цін на будматеріали не встановлено.
Повна інформація з розрахунками, джерелами інформації, документами на сайті Big Recovery Portal у розділі «Завершений моніторинг».
Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу» за підтримки Європейського Союзу.
Пресконференція
У пресцентрі CBN у рамках проєкту «Наш контроль» експерти громадської організації «Наша рада» повідомили про результати моніторингу закупівель матеріалів для відбудовування об'єктів, які постраждали від ворожих обстрілів.
Про це на пресконференції розповіли юристка, голова громадської організації «Наша рада» Євгенія Захарченко та експерт громадської організації, ревізор Микола Шульга.
«Наша громадська організація виграла грант за підтримки Євросоюзу на моніторинг закупівель. Це закупівлі, які провели щодо об'єктів, що постраждали від російських обстрілів в певних областях. Ми обрали Київську область, Макарівську громаду Бучанського району, тому що найбільші і найрезонансніші злочини вчинили саме там», - повідомила Євгенія Захарченко.
Команда вивчила 74 закупівлі по 15 об'єктах, які постраждали від російських обстрілів. Серед них 5 шкіл, 7 багатоквартирних будинків, лікарня та центр культури. За час проєкту перевірили ціни на будматеріали, процедуру закупівель, репутацію підрядників, платежі, участь кредитних та благодійних коштів у фінансуванні, склали паспорти, які опублікували на сайті Big Recovery Portal. Завдяки проєкту громадська організація дізналася, що на відбудовування однієї з п'ятиповерхівок у Бучанському районі закупили матеріали за завищеною ціною на понад 3 мільйони гривень. Також під час пресконференції Микола Шульга перелічив товари для ремонту та будівництва, які закупили за завищеними цінами.
Моніторинг відбувався в рамках проєкту «Наш контроль», що реалізується в межах субгрантового компонента проєкту «Контроль витрат на відновлення», який втілювався за підтримки Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та громадська організація «Технології прогресу».
Макарівська багатопрофільна лікарня - єдина лікарня громади, яка виконує функції лікувального закладу з інтенсивної терапії, стаціонарного лікування та надає спеціалізовану вторинну допомогу.
При лікарні працює поліклініка, де ведуть прийом сімейні лікарі та фахівці первинної ланки. Щорічно послугами лікарні користуються 34 тисячі пацієнтів.
У березні 2022 року лікарня пережила кілька великих обстрілів, в результаті яких всі двері та вікна були вибиті, пошкоджено дах та вхідну групу. Загальна площа будівель лікарні, які зазнали пошкоджень, складає 12 943,7 м кв., пошкоджено 95% вікон, було значне руйнування внутрішніх приміщень.
Попри часткову окупацію Київської області, у березні в цій лікарні залишались двоє лікарів та медсестра, що продовжували надавати допомогу пораненим та хворим.
Замовником закупівель, які моніторила наша команда, є КНП «Макарівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» (далі з текстом – лікарня).
Усі проаналізовані закупівлі здійснені без застосування відкритих торгів шляхом укладення прямих договорів. У 4-х договорах з 7-ми на ремонтні роботи відсутні кошториси та відомості ресурсів, що унеможливлює перевірку цін.
Роботи фінансувались за рахунок місцевого бюджету та НСЗУ, лікарня свої зобов'язання на загальна суму 13 366 811,95 грн. виконала у повному обсязі, по НСЗУ (Національної служби здоров'я України) фінансування не знайдено, сума зобов'язань 1 761 824,96 грн. Недоотримали від НСЗУ підрядники ФОП Кривобок В.В. - 1 698 824,96 грн. та ФОП Лиходєдов Л.Б. - 63 000,00грн.
Лікарня замовила:
- Капремонт даху і покрівлі терапевтичного корпусу на 6 168 824,96 грн. (місцевий бюджет дав 4 470 000,00 грн., НСЗУ мало сплатити 1 698 824,96 грн.) та поточний ремонт покрівлі терапевтичного корпусу на 104 841,00 грн. у ФОПа Кривобок В.В.
Підприємець зареєстрований у червні 2021 року в Черкаській області Чигиринського району, припинив підприємницьку діяльність 21.12.2023, мав досвід виконання аналогічних договорів з 2021 року.
Перевірити ціни ні по капремонту даху, ні по поточному ремонту даху не вдалось через відсутність в обох договорах кошторисів та відомостей ресурсів.
- Поточний ремонт частини терапевтичного корпусу (2 і 4 поверхи) на 6 816 457,00 грн. за кошти місцевого бюджету у ФОПа Цівіна В.В. Підприємець зареєстрований в Черкаській області Чигиринського району в 2021 році, має досвід виконання аналогічних договорів з того ж року.
За два місяці до укладення договору з Цівіною В.В. лікарня уклала аналогічний договір з ТОВ «ДБК-ПРОМБУД», але 04.04.2023 опубліковала повідомлення про розірвання договору, оскільки підрядник не приступив до виконання робіт.
У кошторисах до договору з ФОП Цівіна вартість матеріалів складає 3,6 млн, по кошторису коригування вартість матеріалів складає 2,3 млн, різниця – 1,2 млн грн. Відсутня інформація, чи була врахована сума різниці в цінах, тому ми направили запит на лікарню по уточненню сум.
- Технічний нагляд за поточним ремонтом частини терапевтичного за 30 823,95 грн. за кошти місцевого бюджету та технічний нагляд з капітального ремонту конструкцій даху терапевтичного корпусу на суму 63 000,00 грн. за рахунок коштів НСЗУ у ФОПа Лиходєдов Л.Б.
Підприємець зареєстрований у 2013 році в Черкасах. Завищення ціни в обох договорах не встановлено.
- Заміну віконних блоків та склопакетів в терапевтичному корпусі на 244 836,00 грн. та заміну віконних і дверних блоків в приміщеннях терапевтичного корпусу, поліклініки, жіночої консультації на 1 699 854,00 грн. у ФОПа Вакуленко П.Г. Вікна замінено за рахунок місцевого бюджету. Підприємець зареєстрований у Чигиринському районі Черкаської області, має досвід виконання аналогічних договорів з 2018 року. Ціни не перевірено, оскільки в обох договорах відсутні кошториси та відомості ресурсів.
Громадські слухання щодо вказаних робіт не проводились з огляду на терміновість та аварійність робіт. При цьому громадськість має доступ до сайту селищної ради та телеграм-каналу селищного голови «Вадим Токар. Макарівський голова», де оперативно викладається інформація про усі проєкти по відновленню.
З детальною інформацією про сам моніторинг та його результати можете ознайомитись на сайті Big Recovery portal: https://brp.org.ua/dashboard?object=115432 та сайті нашої організації.
Допис підготовлено в рамках проєкту «Наш
контроль», що реалізується в межах проєкту «Контроль витрат на відновлення»,
який впроваджують ІЕД, Центр економічної стратегії та ГО «Технології прогресу»
за підтримки Європейського Союзу


Мотижинський ліцей Макарівської громади сильно постраждав від російських обстрілів у березні 2022 року, пошкодження 2 категорії.
Аварійну заміну вікон та поточний ремонт покрівлі ліцей замовляв
самостійно, використовуючи кошти селищного бюджету та уклавши прямі договори
без використання ел.системи .
Заміну вікон та дверних блоків у кількості 90 штук замовив у ТОВ «БК БУД ПЛЮС» на суму 491 029,94 грн. Завищення закупівельних цін ми не встановили.
Поточний ремонт покрівлі ліцей замовив у ФОП Полонської Т.В. на суму 100 000,00 грн. Підприємиця зареєстрована в 2017 році у Києві, має досвід виконання аналогічних договорів з 2018 року. Перевищення закупівельних цін нами теж не встановлено.
Допомагав у ремонтах ліцею департамент регіонального розвитку Київської ОДА, який провів три закупівлі:
- за кошти обласного бюджету замовив розробку проєктної документації по капремонту ліцею, уклавши прямий договір з Петренко А.Ю. на 625 810,53 грн. Договір на Prozorro замовником не завантажено, тож перевірити ціни не вдалось;
- за кошти Європейського інвестиційного банку замовив технічний нагляд, уклавши прямий договір з ФОП Дмитрів О.О. у сумі 699 520,00 грн. (1,493% від суми договору на капремонт). ФОП зареєстрований в Сєвєродонецьку Луганської області у 2016 році. Має досвід реалізації аналогічних договорів з 2016 року;
- за кошти Європейського інвестиційного банку закупив капітальний ремонт, провівши відкриті торги з особливостями. Виконавцем робіт є ТОВ «Моноліт-Центр» на суму 58 809 665,95 грн. Підприємство зареєстроване в 2007 році в Харкові, має досвід виконання аналогічних договорів з 2016 року. У цих торгах приватним підприємством «АВІЗО ХЕЛА» було подано вимогу про усунення дискримінаційних умов, яка не задоволено департаментом. Договір завантажено на Prozorro, проте в ньому відсутня відомість ресурсів та локальні кошториси, тому провести моніторинг цін неможливо. Додатковою угодою подовжено строк виконання робіт до 31.12.2025. Ми направили запит на сканкопію кошторису, чекаємо на відповідь.
Під час капремонту, зокрема, передбачено: в пошкоджених вогнем приміщеннях виконати підсилення перемичок та цегляних стін обоймами з металевих кутиків та пластин; підсилення залізобетонних плит перекриття додатковим армуванням порожнин та заповнення бетоном; ремонт існуючих тріщин на фасаді.
Громадська спілка «Центр фінансових розслідувань» повідомила, що «у жовтні минулого року ТОВ «Моноліт-центр» (яке проводить капремонти ліцею) потрапило до скандалу в Ірпені: компанія вчетверо завищила ціни на газоблоки під час ремонту пошкодженого багатоквартирного будинку».
Щодо платежів, то департамент повністю розрахувався з ФОП Петренко (ПКД), а по договорам на капремонт і технагляд фінансування поки що не здійснювалось, Мотижинський ліцей повністю профінансував заміну вікон та ремонт покрівлі.
З детальною інформацією про сам моніторинг та його результати можете ознайомитись на сайті Big Recovery portal та сайті нашої організації.
Допис підготовлено в рамках проєкту «Наш контроль», що реалізується в межах проєкту «Контроль витрат на відновлення», який впроваджують ІЕД, Центр економічної стратегії та ГО «Технології прогресу» за підтримки Європейського Союзу.

Поїздка в Макарів
Макарівська громада знаходиться в Бучанському районі Київської області та має 31 тисячу жителів, з них 3750 – це внутрішньо переміщені особи.
За місяць окупації Київської області у березні 2022 року від російських обстрілів постраждали 3652 об'єкти, з них 17 – це школи.
Як повідомив при особистій зустрічі селищний голова Вадим Токар, першим на допомогу після деокупації прийшов Червоний Хрест, який надавав продукти харчування, теплі речі, генератори, також підтримували місцеві підприємці, які закуповували пальне.
У 2022 році Київська ОВА перерахувала 20 мільйонів гривень субвенції на аварійну заміну вікон, дверей, ремонт дахів, місто Київ надало 50 мільйонів. Пізніше з'явились міжнародні делегації та донорські програми на відбудову.
У 2023 році за кошти Єврокомісії відбудували два садочки, поліклінічне відділення багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування.
Процедура укладення та погодження угод з іноземними донорами складна і потребує багато часу. Так, наприклад, для погодження проєкту по капремонту Макарівського ліцею №2 за кошти НЕФКО пішло два роки. Строк дії угоди закінчився, довелось підписувати нову.
Саме терміновістю аварійних робіт та складністю погоджувальних процедур з іноземними донорами селищний голова пояснює незалученість громадськості до обговорень пріоритетних об'єктів відновлення.
А от батьки вважають, що треба було залучити їх до обговорення, перш, ніж закривати дві з двох шкіл Макарова на капремонт.
Мама учня початкової школи Людмила каже, що Макарівський ліцей №2 не сильно постраждав від обстрілів та не потребував капітального ремонту. Селищний голова зазначає, що оскільки кошти на ремонт виділяє НЕФКО, у якого складна та тривала процедура погоджень, до селищна рада сама не була в курсі, коли саме розпочнуться ремонтні роботи в закладі.
Замовником ремонту в Макарівському ліцеї №1 є департамент регіонального розвитку Київської ОВА, якому селищна рада рішенням сесії передала повноваження замовника закупівель. Тому і запитувати про строки потрібно у департаменту.
При цьому, Вадим Токар каже, що хоч строки закінчення робіт по двом ліцеям є грудень наступного року, однак є домовленості з підрядниками, що з першого вересня 2025 року заклади вже зможуть прийняти дітей на навчання.
Крім того, ще три заклади будуть ремонтувати цього року: Мотижинський, Копилівський та Маковищанський ліцеї. Таким чином, п'ять з сімнадцяти шкіл будуть зачинені, 2500 учнів вчитимуться в інших закладах громади.
Батьки переживають за безпеку дітей, за місткість укриттів, за перевезення. Кажуть, що вчяться лише 1-5-ті класи, а інші онлайн саме через недостатність місць в укриттях.
Також батьки переживають через непрацюючі садочки.
Так, садочок «Пролісок» не працював 2,5 роки через відсутність укриття. Батьки вважають, що саме на облаштуванні укриття мала зосередити свої зусилля Макарівська селищна рада, щоб діти мали змогу ходити до закладу.
На запитання, як Макарівська рада знаходила підрядників для термінових робіт, Вадим Якович відповів, що звертались до тих компаній, що залишився, адже багато хто виїхав у безпечні області України чи закордон. Тому працювали на так званих «теплих контактах». А перевіряли ціни кошторису через експертизу, тому якщо експертна установа давала позитивний висновок, то ціни на матеріали та роботи ніхто з посадових осіб селищної ради не перевіряв.
На сьогодні в Макарові залишається значна кількість невідремонтованих об'єктів, проте Вадим Токар має оптимізм, що поступово громада відбудується, і радить іншим постраждалим громадам діяти та активно шукати допомогу.
Фото зустрічі з Макарівським головою та об'єктів, які моніторить наша команда
Допис підготовлено в рамках проєкту «Наш контроль», що реалізується в межах проєкту «Контроль витрат на відновлення», який впроваджують ІЕД, Центр економічної стратегії та ГО «Технології прогресу» за підтримки Європейського Союзу.
Копилівський ліцей був визнаний аварійним, тому до початку холодів у 2022-му році його терміново було відремонтовано. Роботи були лише найнеобхідніші, щоб захистити будівлю від подальшого руйнування, тому у жовтні 2022-го замовлено аварійний поточний ремонт у закладі. Пізніше, навесні 2024-го було закуплено послуги по виготовленню проєкту, його експертизі, і оголошено закупівлі капітального ремонту будівлі.
Замовником усіх робіт є департамент регіонального розвитку КОВА, який традиційно не склав кошторис до договору на аварійний поточний ремонт. А підрядником по виконанню поточного ремонту також вже традиційно є ТОВ «Архстройтехнадзор».
Бігус.Інфо згадував, що ця компанія для участі в тендерах зазначала «мертвих душ», керівник товариства обвинувачується в підробці документів та заволодінні коштів у розмірі 191 тисячі гривень, отриманих від департаменту регіонального розвитку Київської ОВА. Кошторис та відомість ресурсів на аварійний поточний ремонт не оприлюднено.
З розробником проекту Замовник ПП «Інждоргруп» то укладав, то розривав договір, то корегував. Але платіж все ж провів на майже пів мільйона гривень.
За результатами тендеру на капремонт на суму 50 млн грн був укладений договір, щоправда його текст поки не оприлюднено. Роботи мають закінчити наприкінці наступного року.
Підрядник по капремонту ТОВ «Макроекобуд» є боржником по кільком господарським справам, також згадується як користувач конвертаційних центрів
На час моніторингу договір на капремонт не було оприлюднено департаментом на сайті Prozorro, на наш запит департамент відповів, що продовжив строк для укладання договору до 60 днів. Зробили запит на отримання сканкопію договору, тож щойно отримаємо документ, проаналізуємо ціни і повідомимо про результати.
З детальною інформацією про сам моніторинг та його результати можете ознайомитись на сайті Big Recovery portal https://brp.org.ua/dashboard?object=609 та сайті нашої організації https://nasharada-ngo2.cms.webnode.com.ua/projekti/
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Наш контроль» що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу

Як і всі будівлі Макарівської громади, Липівський ліцей постраждав навесні 2022-го від авіанальоту.
Ремонтом закладу опікуються відділ освіти Макарівської селради і департамент регіонального розвитку Київської ОВА.
Вкотре департамент не включив до договору кошторис, тому проаналізувати ціни не можемо.
А от по ремонту спортивної зали вартість може бути завищеною на 141 тисячу гривень, по ремонту даху – на 22 тисячі.
Так, на ремонт спортивної зали підприємець закупив 280 грамів цвяхів, сплативши 103 тисячі при ціні 60,00 гривень, а за шпаклівку переплатив 78 тисяч. При цьому, ФОП Головатюк за неповних два роки має з Макарівською радою 22 договори на майже 3 мільйони.
Щодо ТОВ «Архстройтехнадзор», то у розслідування Bihus.info вказується, що товариство вигадувало собі співробітників, підробляло документи і завищувало ціни для участі в тендерах. Крім того, керівник ТОВ «Архстройтехнадзор» обвинувачується у підробці документів та заволодінні коштів
З детальною інформацією про сам моніторинг та його результати можете ознайомитись на сайті Big Recovery portal https://brp.org.ua/dashboard?object=100165 та сайті нашої організації.
Допис підготовлено в рамках проєкту «Наш контроль», що реалізується в межах проєкту «Контроль витрат на відновлення», який впроваджують ІЕД, Центр економічної стратегії та ГО «Технології прогресу» за підтримки Європейського Союзу.

Будівлю Центру культури та дозвілля було пошкоджено російським обстрілом навесні 2022 року. Снаряд ударив у центральну частину, а саме в концертну залу. Після технічного огляду будівлі Макарівською селищною радою було прийнято рішення про проведення невідкладних поточних робіт для недопущення погіршення її стану. За підрахунками, на відновлення ЦКД потрібно близько 205 млн грн.
Тож Макарівська сільрада оголосила два тендери:
- У першому тендері на суму 778 тисяч гривень Антимонопольний комітет зобов'язав замовника – Макарівську селищну раду – скасувати рішення про визнання переможцем ФОПа Чава Ю.Д., який мав би виконувати поточний ремонт кабінетів №4 - №13. Замовник скасував. Але потім, зазначивши, що «невідповідності усунуто», знову визнав ФОПа Чаву Ю.Д. переможцем і уклав з ним договір. Під час розрахунків ФОП отримав кошти у більшому на 7 643,00 грн. розмірі, ніж передбачено договором. За даними сайту УouСontrol за 2023 рік цей підприємець отримав держзамовлень на 799 тис грн, за неповний 2024 – вже на 3,1 млн грн.
- У другому тендері цей же підрядник виконував додаткові роботи в тих самих кабінетах на 117 тисяч гривень.
Центр оголосив шість тендерів: купив вікна у ТОВ "Тетрастрой" за 1,3 мільйони, аварійний ремонт на 268 тисяч у ТОВ «Будкомплект», ремонт даху на 116 тисяч у ФОП Головатюк, у ФОП Димарчук замовив облаштування примикань вікон за 179 тисяч та поточний ремонт частини приміщення за 25 тисяч
За даними https://clarity-project, ФОП Димарчук Леонід Олексійович є членом Макарівської районної партійної організації політична партія «Наш край» та співзасновником і підписантом ГО «Піклувальна рада Макарівської ЗОШ № 1» (тепер це Макарівський ліцей №1).
По заміні вікон та ремонту даху завищення цін ми не встановили, але по одному договору на заміну вікон з ТОВ "Тетрастрой" було сплачено 2,6 мільйони замість вказаних 1,3 мільйони. Причина — невідома. Направили запит про причини подвійної оплати, відповідь оприлюднимо.
Також ціни на матеріали для ремонту кабінетів не відповідають ринковим.
Наприклад, згідно відомості про закупівлю матеріалів, ФОП Головатюк купив для ремонтних робіт 300 грамів цвяхів (3,0*70 мм) по ціні 79 364,60 гривень за кілограм. Тобто заплатив за них 23 809,20 грн. При цьому, вартість аналогічних на сайті «Квітка» https://kwitka.ua/gvozdi-stroitelnye-3h70-mm-10-kg/ – 53,90 грн за 1 кг, відповідно 300 грам таких цвяхів коштували б лише 16,17 грн. Уявіть різницю – цілих 23 793,38 гривень на 300 грамах.
При цьому у відомості зазначив, що ґрунтовку купив за 79,46 грн/л, хоча в Епіцентрі така ж коштує 300,00 грн/л.
Також для капітального ремонту ЦКД було виготовлено проєктно-кошторисну документацію.
Підрядник ТОВ «І.Б.К. Девелопмент», який робив проєкт, є учасником кількох кримінальних розслідувань, зокрема «за ч. 5 ст. 191 КК України, де перевіряються можливі факти розтрати бюджетних коштів з резервного фонду під час реалізації програми із ліквідації наслідків бойових дій та відновлення інфраструктури населених пунктів». Також цю компанію «у 2018-му слідчі підозрювали у фіктивному підприємництві й махінаціях з цінними паперами».
З детальною інформацією про сам моніторинг та його результати можете ознайомитись на сайті Big Recovery portal https://brp.org.ua/dashboard?object=100870
Фото ліцею з ФБ-сторінки закладу
Допис підготовлено в рамках проєкту «Наш контроль», що реалізується в межах проєкту «Контроль витрат на відновлення», який впроваджують ІЕД, Центр економічної стратегії та ГО «Технології прогресу» за підтримки Європейського Союзу.
Макарівський ліцей №1 – найбільший освітній заклад Макарівської громади, в його стінах навчається кожен четвертий учень громади.
Будівля ліцею була пошкоджена на 67% внаслідок російських обстрілів у березні 2022 року і визнана аварійною.
Для аварійного поточного ремонту заклад замовив заміну вікон на 3 мільйони гривень у ФОП Дігтяр. На жаль, перевірити ціни не вдалось через відсутність кошторису та відомості.
Також Департамент регіонального розвитку Київської ОВА замовив капітальний ремонт ліцею на суму 89 млн грн. Закупівлі капремонту двічі скасовувались: вдруге – за висновком Держаудитслужби через порушення.
Попри це, переможця перших двох скасованих торгів ТОВ «Дипроінбуд» знову обрали підрядником. Вартість договору – все ті ж 89 мільйонів гривень, як у скасованих тендерах. До речі, кошти візьмуть у кредит від міжнародних організацій. І у цьому договорі теж відсутні кошторис та відомість ресурсів. Тому проаналізувати ціни не вийшло.
Схоже, це стає сумною традицією департаменту, не оприлюднювати кошториси. Готуємо запит на департамент, щоб долучали до договорів кошториси і відомості ресурсів.
З детальною інформацією про сам моніторинг та його результати можете ознайомитись на сайті Big Recovery portal https://brp.org.ua/dashboard?object=625
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Наш контроль» що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу
Зміст цієї
публікації є виключною відповідальністю ГО «Наша рада» і жодним чином не
відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на
відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних
досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».
Фото: сайт ГУНП поліції Київської обасті

Село Королівка знаходиться недалеко від Макарова, усього 12 кілометрів на північ. У ліцеї цього села навчається 128 учнів.
Королівський ліцей зазнав незначних пошкоджень і потребував аварійної заміни вікон та дверей.
Традиційно в таких випадках тендер не проводився, замовник одразу завантажив звіт про укладення договору з ФОПом на заміну вікон вартістю 75 тисяч, тому що роботи потрібно було проводити терміново.
Поки ми готувались до моніторингу закупівель для Королівського ліцею, замовник скасував тендер на ремонт системи опалення на суму 1,48 мільйони, тому аналізували договір на 75 тисяч.
Але потім знову оголосив тендер на ремонт опалення, тому ми його моніторимо. Про результати повідомимо згодом.
Перевищення по цьому договору в цінах ми не встановили, але підприємець, який здійснював заміну вікон, за даними "УouСontrol", має 39 виконавчих проваджень, більшість яких за порушення правил безпеки дорожнього руху і обтяження рухомого майна.
З детальною інформацією про сам моніторинг та його результати можете ознайомитись на сайті Big Recovery portal https://brp.org.ua/dashboard?object=100164
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Наш контроль» що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу https://www.facebook.com/EUDelegationUkraine .
Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Наша рада» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».
Автор фото – Дмитро Ярмоленко

Підряд з кримінальними нотками – так можна охарактеризувати наступну закупівлю, що стала об'єктом нашого вивчення. Це поточний ремонт багатоквартирного будинку по вул. Проектній, 12, у Макарові. До речі, закупівля без завантаженого договору на Prozorro.
Департамент регіонального розвитку Київської ОДА за рахунок державного бюджету замовив поточний ремонт будинку у ТОВ «Тетрастрой» на 1,9 мільйони гривень. Усього з цією компанією департамент має укладених договорів на 299,5 мільйонів (за інформацією https://clarity-project.info/tenderer/40856650 )
На наш запит, чому договір не оприлюднено, департамент відповів, що «договір по Об'єкту був вилучений відповідно до ухвали Києво-Святошинського районного суду Київської області від 22.11.2022, справа №369/11609/22».
ТОВ «Тетрастрой» є учасником кримінального провадження № 42020000000000416. За підозрою слідчих службові особи Департаменту регіонального розвитку КОДА, увійшовши в злочинну змову з власниками та представниками низки ТОВ, розробили та впровадили злочинну схему: вносили неправдиві відомості щодо вартості і обсягів фактично виконаних робіт, придбаних будівельних матеріалів, використаних машин та механізмів з метою привласнення бюджетних коштів.
Кому цікаві подробиці, є ще судові справи з цим підрядником: № 369/13566/23, № 752/9788/23, № 369/14013/23, № 369/12264/23.
Якщо договір не оприлюднено, значить неможливо перевірити ціни. Але кримінальне провадження наводить на цікаві думки.
Детальніше про відбудову об'єкту дивіться на сайті Big Recovery Portal: https://brp.org.ua/dashboard?object=79263
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Наш контроль», що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу https://www.facebook.com/EUDelegationUkraine .
Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Наша рада» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».
Фото з сайту «Моя Київщина»
Наступний наш об'єкт моніторингу - багатоквартирний житловий будинок по вул. Проектна, 4, в смт Макарів.
Цей 5-поверховий будинок було пошкоджено російським обстрілом в березні 2022 року.
У листопаді того ж року Макарівська селищна рада оплатила частковий демонтаж пошкоджених частин будинку і аварійний капітальний ремонт пошкоджених частин. На замовлення департаменту регіонального розвитку Київської ОДА у будинку проводились роботи по заміні вікон і дверей, що були пошкоджені від обстрілів, а департамент містобудування ОДА замовив проект на капітальний ремонт будинку.
Роботи по об'єкту ще тривають.
За результатами перевірки в локальному кошторисі договору на аварійний капремонт встановлено можливу переплату у розмірі 923 947,93 гривень, більше, ніж на 20%. З них найбільше на мінеральній ваті (333 704,73 грн.), оліфі (148 967,08 грн.) та профлисті (106 204,94 грн.).
Мінеральна вата – топ у перевищені. За кошторисом вона коштує 1,5 тисячі за м2, а на ринку, наприклад, на сайті rebud.com.ua – усього 110 гривень. Така ж дорога оліфа. У кошторисі її вартість 5,1 тисяч за кілограм, а продається в спеціалізованих магазинах, таких, як епіцентр, по 160 грн за кг.
Детальніше дивіться на сайті Big Recovery Portal: https://brp.org.ua/dashboard?object=10033
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Наш контроль», що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу https://www.facebook.com/EUDelegationUkraine .
Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Наша рада» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».
Фото з сайту Макарівської селищної ради

Багатоквартирний будинок в Макарові по вулиці Ростовського, 64, після обстрілу в березні 2022, відновлювали силами місцевого і державного бюджетів, а замовниками робіт були Макарівська селищна рада та два департаменти Київської ОВА.
У будинку проводили частковий демонтаж, аварійний капітальний та поточний ремонти, і розробку проекту на капремонт.
Загалом на відновлення будинку витратили 6,5 мільйони гривень.
При цьому договір на поточний ремонт на 1,6 мільйони гривень департамент
регіонального розвитку не оприлюднив. А у договорі на аварійний капремонт
некоректно застосовано одиниці виміру. Так, улаштування крокв (це конструкції
даху) зазначені в метрах кубічних, хоча на ринку такі роботи оцінюються в
метрах квадратних. По частині матеріалів не вказано марки, товщину, інші
характеристики, тому визначити, чи прийнятною є ціна за одиницю цих товарів,
неможливо. Наприклад, по руберойду чи
плівці гідробар'єру.
Ми перевели метри кубічні в квадратні, і вийшло, що вартість робіт по улаштуванню крокв може бути перевищена у 56 разів. У кошторисі вартість у 19,9 тисяч, а на ринку – 350 гривень за квадратний метр.
Така ж історія з облаштуванням стелі дошками, на одному квадратному метрі може бути 935 гривень переплати. А таких метрів 55.
Детальніше
дивіться на сайті Big Recovery Portal: https://brp.org.ua/dashboard?object=20057
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Наш контроль», що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу https://www.facebook.com/EUDelegationUkraine .
Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Наша рада» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».
Фото з сайту Макарівської селищної ради

Продовжуємо ділитись з вами результатами нашої роботи по моніторингу відбудови Макарівської громади.
Унаслідок російського вторгнення там були пошкоджені майже 2800 житлових будинків, з них на кінець минулого літа відновили 1317.
Багатоквартирний житловий будинок по вул. Маяковського (нова назва – В. Чорновола), 25, було пошкоджено російськими обстрілами в березні 2022 року. Пошкодження значні. Для усунення пошкоджень замовник - Макарівська селищна рада - за кошти місцевого бюджету здійснила закупівлю у підрядника ТОВ «Арх-Буд» без застосування відкритих торгів. За кошти громади рада проплатила аварійний капремонт, технагляд, розробку та експертизу проєкту.
ТОВ «Арх-Буд» - основний підрядник селищної ради по ремонту багатоквартирних будинків. Поки що усі проаналізовані нами об'єкти, де замовником була селищна рада, виконувались силами цього товариства. Олександр Нігруца (керівник підрядника) у 2015-2020 роках був депутатом Київської обласної ради від ВО «Батьківщина».
За результатами моніторингу встановлено, що підрядником можуть бути завищені закупівельні ціни (матеріалів, виробів та комплектів) на загальну суму 554 219,80 грн. (більш, ніж на 20%).
Так, пасту антисептичну підрядник закупів дорожче на 53%, переплативши 108,6 тисяч. У договорі вона коштує 3913,40 грн/кг, а на сайті Соломон плюс – 1676,00 грн/кг.
Цвяхи взагалі вийшли «золотими». На сайті Квітка 10 кілограмів продають за 549,00 гривень, тобто, по 54,90 грн за 1 кг. А в договорі цвяхи будівельні 3,0*80 мм закупили по ціні 33 474,32 гривні за кілограм, націнка 33 тисячі на кілограмі або на 610%. Загальна сума переплати складає 48 тисяч.
Детальніше дивіться на сайті Big Recovery Portal:
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Наш контроль», що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу https://www.facebook.com/EUDelegationUkraine .
Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Наша рада» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».

Об'єкт моніторингу: Ситняківський ліцей
(Київська область, Бучанський район, с. Ситняки, вул. Шкільна, 2, Макарівська територіальна громада)
Ситняки – невеличке селище в Макарівському районі Київщини, де живе близько 700 людей.
У Ситняківському ліцеї, що вміщує в собі садочок і школу, навчаються 86 дітей. Прийняти всіхзаклад зміг лише з вересня 2023-го, адже після авіа нальоту будівля була сильно пошкоджена. Тоді ворог пошкодив дах, вікна, двері та систему опалення.
Наші експерти промоніторили закупівлі для ліцею. Можемо сказати, що хоч процедури проводились без тендерів, але така міра є виправданою. Потрібно було терміново вживати заходів для попередження подальшого руйнування будівлі.
Відділ освіти Макарівської селищної ради, якому підпорядкований заклад, керуючих дефектими актами, уклав договори з ТОВ «ТК Сервісбуд» (на облаштування укосів); з ФОП Головатюк (на ремонт системи опалення) і ФОП Стоянович (на заміну вікон, дверей). Роботи було проведено за рахунок місцевого бюджету. Перевищення цін ми не зафіксували.
Детальніше тут: https://brp.org.ua/dashboard?object=79264
Фото з сайту ліцея
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Наш контроль», що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу https://www.facebook.com/EUDelegationUkraine
Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Наша рада» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».
2024 рік
Місією нашої Організації є моніторинг закупівель, надання юридичних та
психологічних консультацій. Ми прагнемо сформувати у громади культуру
постійного контролю за витратами і спонукати владу до звітності за витрачання
наших податків.
Тому ми приєднались до громадських організацій, які в рамках проєкту «Контроль витрат на відновлення» проаналізують витрати бюджетних та донорських коштів, виділених на відновлення.
У нашому фокусі соціальні, освітні, адміністративні та житлові будівлі Макарівської селищної ради Бучанського району Київської області, яка була окупована з перших днів повномасштабного вторгнення.
Загалом у Макарівській громаді було пошкоджено більше 3600 об'єктів, більшість із них – житлові будинки. Їх постраждало понад 2800. Після звільнення наприкінці березня 2022 громада, держава та міжнародні партнери розпочали відбудову знищеної інфраструктури та будівель. Сотні мільйонів гривень виділено на те, щоб громада змогла повноцінно жити та розвиватись.
Про результати моніторингу ми будемо повідомляти на цій фейсбук-сторінці,
на нашому сайті, інстраграм-сторінці
організації та опублікуємо паспорти об'єктів на https://brp.org.ua/ngo До речі, на сайті BRP вже є інформація про організації,
залучені до проєкту, та результати попередніх моніторингів.
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Наш контроль» що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу https://www.facebook.com/EUDelegationUkraine . Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Наша рада» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».
2023 рік
І. Проєкт "Наша підтримка"
У 2023 році ми реалізували проєкт "Наша підтримка" для внутрішньо переміщених осіб, що проживають у Кропивницькому. За час проєкту ми:
- провели 6 тренінгів з самопідтримки, на які прийшли 100 учасників,
- надали 450 психологічних консультацій,
- для дітвори ми створили дві групи та клуб спілкування для підлітків, в яких провели 60 занять для 288 дітей,
- для дорослих у нас діяли дві психологічні групи, в них ми провели 40 занять для 178 учасників.
У нашому опитуванні про фактори інтеграції взяли участь 333 особи, про результати обробки цих анкет ми повідомили Голів обласної військової адміністрації та обласної ради, кожного депутата Кропивницької міськради та в.о. міського голови - для врахування результатіва опитування під час розробки програм розвитку та програм допомоги ВПО.
Про нашу діяльність написали вісім ЗМІ, також ми записали три радіопередачі про наш проєкт.
Наші дописи про активності проєкту переглянули 21 тисяча людей.
А ще ми навчились здавати аналітичні та фінансвові звіти, оцінили нашу спроможність, пройшли серію тренінгів по створенню контенту для соцмереж.
Було багато викликів, з якими ми впорались. Нам допомагали та підбадьорювали, радили і вберігали від помилок. Ми вдячні за цей цікавий досвід і йдем далі!
Вдячні Проєкту «Фенікс»: Сильна Україна під час війни», що виконується Фондом Східна Європа коштом Європейського Союзу, що повірили в нас.
Клуб спілкування для підлітків 13-16 років